MAGYAR SZAK, IRODALOM

A szakdolgozatról

Az ELTE HKr. (SzMSz II. köt.) szakdolgozatokra vonatkozó rendelkezései:

95. § (1) A szakdolgozat, diplomamunka (a továbbiakban: szakdolgozat) a képesítési követelmény (képzési és kimeneti követelmény) által előírt tartalmú, a tanulmányok lezárásakor írt dolgozat.
(2) Minden alap- és mesterképzésben részt vevő hallgató a szak lezárásaként - a képesítési követelményekkel összhangban - szakdolgozatot ír.
(3) A hallgató minden szakon önálló szakdolgozatot köteles írni.
(4) A szakdolgozat tartalmi és formai követelményeit az egyes szakcsoportok képesítési követelményei, illetve az adott szak tanterve rögzíti. A tartalmi és formai követelményekre a kari tanács, a kari tanulmányi bizottság, illetve a kari tudományos tanács ajánlásokat és kötelező előírásokat is megfogalmazhat. Az ajánlásokat és a kötelező előírásokat a kar honlapján, illetve a TO hirdetőtábláján minden félév regisztrációs hetén közzé kell tenni.
(5) A hallgatónak a szak képesítési követelményei által meghatározott kereteken belül kell szakdolgozati témát választani.
(6) A szakdolgozat a hallgató önálló munkája, melyben be kell tartani a hivatkozások és idézések standard szabályait. A plágiummal gyanúsítható szakdolgozat szerzője ellen fegyelmi eljárás indítható.
96. § (1) A szakért felelős oktatási szervezeti egységek (intézet, tanszék) minden tanév/félév kezdetéig kötelesek szakdolgozati témákat felajánlani a hallgatóknak.
(2) A hallgatót a szakdolgozat elkészítésében egy vagy több témavezető segíti. Témavezető az egyetem oktatója, tudományos kutatója, illetve nem egyetemi alkalmazott szakember lehet.
(3) A szakdolgozat témáját a hallgató az (1) bekezdésben jelzett oktatási szervezeti egység által felajánlott témák közül vagy a témavezetővel, illetve annak hiányában a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetőjével egyeztetve választja.
(4) A témaválasztás és a záróvizsga időpontja között a) az alapképzés esetén legalább 6 hónapnak, b) a mesterképzés esetén legalább 12 hónapnak kell eltelnie.
(5) Az illető oktatási szervezeti egység a szakdolgozat témavezetésének elvállalásához ennél hosszabb határidőt is megszabhat. Ezt azonban a téma meghirdetésekor időben közzé kell tenni.
(6) A szakdolgozat témáját, témavezetőjét a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetője, illetve megbízottja (intézetigazgató, tanszékvezető, programvezető) hagyja jóvá írásban 1 hónapon belül, az esetleges titkosság engedélyezésével együtt.
(7) Az egyes tanszékek - az egyetem oktatói, tudományos kutatói közül - szakdolgozati referenst is kijelölhetnek, akinek feladata a szakdolgozat elkészítésével kapcsolatos kérdésekben a hallgatók tájékoztatása.
(8) A hallgató jogosult a szakdolgozat témáját megváltoztatni, de a változtatás időpontja és a záróvizsga időpontja között a) az alapképzés esetén legalább 4 hónapnak, b) a mesterképzés esetén legalább 10 hónapnak kell eltelnie. A szakfelelős ezt az időtartamot szükség esetén a (4) bekezdésben meghatározott időtartamra meghosszabbíthatja.
(9) A hallgató második és minden további témaváltoztatása esetén, valamint a hallgatói jogviszony megszűnését követően az Egyetem témavezetőt nem köteles biztosítani.
(10) A jóváhagyott témát és témavezetőt a kari TO-n be kell jelenteni.
97. § A szakdolgozatot a hallgató a kar által meghatározott határidőig és példányszámban, az előírt formai követelményeknek megfelelően (beleértve az elektronikusan rögzített formában történő leadást is), bekötve vagy lapjait hitelesen összefűzve köteles benyújtani a kari TO-nak, amely azt nyilvántartásba vétel után továbbítja a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetőjéhez.
98. § (1) A szakdolgozatot a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetője által megbízott egy vagy több szakértő értékeli.
(2) A szakdolgozatot a hallgatónak bizottság előtt kell megvédenie. A bizottság értékelését csatolni kell a szakdolgozathoz.
(3) A bizottság - a képesítési követelményekben (képzési és kimeneti követelmény) vagy a tantervben rögzítettek szerint - lehet a záróvizsga-bizottság, vagy egy a szakdolgozat értékelésére kijelölt különbizottság. Záróvizsga-bizottság előtt történő szakdolgozatvédés esetén a bizottság kijelöléséről a szakfelelő, a védés megszervezéséről a kar tanulmányi hivatala gondoskodik. A szakdolgozat értékelésére kijelölt különbizottságot a szakért felelős vezető közvetlenül, illetve megbízása alapján azon oktatási szervezeti egység (intézet, tanszék) vezetője kéri fel, ahová a szakdolgozatot benyújtották. Ebben az esetben a bizottság munkájának megszervezéséről az érintett oktatási szervezeti egység vezetője gondoskodik.
(4) A szakdolgozatot a (2) bekezdésben meghatározott bizottság ötfokozatú minősítéssel bírálja el. A minősítést a bizottság vezetője írja alá.
(5) Ha a képesítési követelmények (képzési és kimeneti követelmények) a szakdolgozatnak és a szóbeli védésnek elkülönített értékelését írják elő, akkor a szakdolgozatra vonatkozó bizottsági véleményt legalább 5 munkanappal a szakdolgozat védése előtt el kell jutatni a jelöltnek. Az előzetes véleményt és a védést követően kialakított bizottsági értékelést csatolni kell a szakdolgozathoz.
(6) A szakdolgozat megvédése nyilvános. Ezt kizárólag államtitok, szolgálati titok, valamint üzleti titok védelme érdekében lehet korlátozni.
(7) Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián vagy más szakmai versenyen fődíjat vagy első díjat nyert dolgozatot a szakért felelős oktatási szervezeti egység vezetője külön bírálat nélkül jeles minősítéssel elfogadhatja, ha az megfelel a szakdolgozattal szemben támasztott tartalmi és formai követelményeknek.

A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet kiegészítő rendelkezései

- Szakdolgozati témavezető az Intézet minden, tudományos fokozattal (legalább PhD-címmel) rendelkező oktatója lehet. Indokolt esetben lehetőség van Intézeten kívüli témavezető felkérésére, ezt az intézetigazgató, illetve helyettese engedélyezheti.
- A szakdolgozó az államvizsgára bocsátást megelőzően köteles (lehetőleg a témavezetőnél) egy szakdolgozati szemináriumot teljesíteni.
- Egy oktató egyidejűleg legfeljebb 10 szakdolgozó témavezetője lehet.
- A tervezett szakdolgozati témák elfogadásához a témavezető és az illetékes tanszékvezető egyetértése szükséges.
- A tanszékeknek joguk van szakdolgozati témajavaslatokat közzétenni a hallgatók orientálása céljából.
- Ha a benyújtott szakdolgozat részben vagy egészben plágiumnak bizonyul, minden egyéb tartalmi értékelés nélkül elégtelennel kell minősíteni.
- A szakdolgozat bírálóját a tanszékvezető jelöli ki; a bíráló nem lehet azonos a témavezetővel.
- Az államvizsgán a bíráló kötelezően részt vesz a szakdolgozat megvédésén, a témavezetőnek pedig joga van jelen lenni, ha ezt szükségesnek látja.

A dolgozat formai követelményei:

- A borítón és a címlapon feltüntetendő a dolgozat címe, valamint a szakdolgozó és a témavezető neve.
- Készüljön szabályos gépelt vagy nyomtatott formátumban (ajánlott: 12 pontos betű, másfeles sorköz, szabadsoros szedés)
- A terjedelme legalább 60 000, legfeljebb 200 000 karakter terjedelmű legyen (szövegkiadó dolgozat esetében a kísérőtanulmány legalább 20 000 karakter terjedelmű legyen).
- A dolgozathoz csatlakozzon bibliográfia, jegyzetapparátusa pedig lábjegyzeteket vagy végjegyzeteket tartalmazzon.
- A jegyzetelés alkalmazkodjék a szakterület szakmai normáihoz, ajánlatos követnie az It vagy Itk szabályzatát.
- A szakdolgozat lehetőleg
tartalmazzon rövid (600 karakter), magyar nyelvű összefoglalót.
- A szakdolgozat címlapján legyen aláírt hitelességi nyilatkozat. Például: "
Kijelentem, hogy a dolgozat saját munkám eredménye. A szöveg jelölés és hiovatkozás nélküli átvételeket nem tartalmaz."

(Jóváhagyta: Intézeti Tanács, 2007. február 18.)

vissza a kezdőlapra